Jedno vreme CanonovaPowerShot S-serija bila je jedina ozbiljna serija digalnih kamerica koja nosi epitet ozbiljna zahvaljujući odličnom optičkom zumu. Nedugo zatim Casio je prikazao QV-3EX. Nekoliko meseci kasnije, Kyocera i Pentax pridruzili su se velikanima zahvaljujući modelima Finecam S3 i Optio 330. Glavna uloga ove priče je upravo Kyocerin model finecam s3 koji je napravljen kao najmanja kamerica sa 3.3 megapixela i optičkim zumom. Za razliku od PowerShot S-serije Finecam je znatno pojednostavljena. To zapravo znači da se kamera sastoji od samo nekoliko tastera. Kamera je kreirana po principu "namesti i slikaj", što znači da je oslobodjena svih bespotrebnih funkcija. Finecam S3 ima odlično pakovanje. Unutar, ne narocito lepe kutije, pronaćićete:
3.3 Mpixel Kyocera Finecam S3 camera
16MB MultiMedia karticu
BP-800S Li-ion bateriju
Punjač za bateriju
USB card reader
Video kabal
CD-ROM sa softwerom i odgovarajućim drajverima
I uputstvo
Stvar koja ovu kameru čini jedinstvenom je ta što koristi secure digital i multimedija card medije. Kartice ovih dimenzija se mogu videti sa vrlo malo proizvoda. Jedni od retkih koji ih koriste su kompanije Palm i Panasonic.Pretpostavljajući da su Kyocerini dizajneri pazili na gabarite ove kamerice, izostavili su USB port. Umesto toga dodali su i Microtech ZiO card reader. Card reader se sastoji od USB kabla koji reaguje sa portom na kompjuteru. Ovaj sistem fino funkcionise u svim Microsoft operativnim sistemima. Problem jedino postoji sa Mac Os X operativnim sistemima, medjutim, proizvodjači tvrde da će taj problem uskoro biti otklonjen. Kyocera takodje sadrži i AC adapter koji moze da napaja kameru i u isto vreme dopunjava bateriju. To dovodi do jedinog razočarenja ove kamere. -800S baterije. Baterija je mala i vrlo tanka. Iz tog razloga, ima kapacitet od samo 800mAh. Medjutim, zbog dobre rasporedjenosti snage ljudi iz Kyocere tvrde da baterija moze da izdrzi 50 minuta što slobodno mozemo reci tačno, jer prilikom testiranja baterija nam je trajala nešto malo manje od 46 minuta. Finecam-ovo uputstvo nije naročito kompletno. Medjutim, ono sadrži sve najbitnije informacije dovoljne za osnovnu manipulaciju. Spomenuli smo to da su dimenzije kamerice male. Koliko male? Dimnezije kamere su 3.4 x 2.2 x 1.2 cm i teška je samo 165g. Za uporednu vrednost uzećemo popularnu Power shot s300 kamericu čije su dimenzije 3.7 x 2.5 x 1.2 i koja je teška 240 grama. Kao popularne Canonove kamere ovaj model je vrlo lepo dizajniran. Naime, cela kamerica je silver boje. Sa jedne strane to izgleda sjajno, dok sa druge strane dobro poznata stvar je da se siva boja vrlo lako skida, i nakon odredjenog vremena vidi se kako je kamera izgrebana.Kameru jako lepo naleže u ruci što je jos jedna od mnogobrojnih prednosti ovog modela.
Hajde da krenemo u potpuni obilazak od 360 stepeni Kyoceriong modela Finecam s3. Finecamov F2.8 objektiv ima fokusni opseg od 7.8 - 15.6 mm. Ovo je odlicno s obzirom o kakvoj se kameri radi.Kamerica poseduje odlicni blic koji ima domet of 0.9 - 2.5 metara.Na zadnjem delu kamere nalazi se 1.5 LCD ekran koji se lepo vidi i po najjačem svetlu. Možete nivo svetline podešavati i manualno.
Dugmići sa desne strane sadrže:
• Macro / Landscape
• Flash
• Mode Switch (Set up, Play, Record)
• Zoom out
• Zoom in
Ispod LCD ekrana nalazi se dugme sa paljenje i gašenje displeja kao i dugmići za Meni. Sa bočne strane kamere nalazi se Ulazno/izlazni port koji je zašticen gumenim zatvaračem. Kao što možete da vidite iz kamere izlazi objektiv koji vam omogućava da se pripremite za slikanje. Brzina fotografisanja je odlična. Koristeći se najboljim kvalitetom možete da fotografišete nakon svake 3 sekunde.Postoje 4 moda kvaliteta u kojem možete da fotografišete. Možete fotografisati u režimu 2048x1536 (tif rpg) u kome jedna slika zauzima 9. 1 MB. Zatim tu je Super fine mode fotografisanja gde fotografija zauzima 2 mb. Pored ova dva moda imamo fine i normal mode. Normal mod dozvoljava fotografisanje u rezoluciji 1024x768. Za razliku od konkurenata Kyocerin model Finecam 3 podržava mogućnost slikanja u TIFF modu. Nažalost potrebno je 80 sekundi da kamera napravi ovakav zapis, tako da pretpostvaljamo da ćete ovaj mod zanemariti. Kao novinu izdvajamo mogućnost konfigurisanja balansa bele boje što do sada nismo imali prilike da vidimo ni kod jednog modela proizvodjača digitalnih kamerica. Finecam 3 poseduje odličan blic. Radi provere ove činjenice fotrografisali smo noću u vrlo lošim uslovima gde je fotografija ispala znatno bolja nego što smo očekivali. Kada smo u Photoshopu odradili autolevels, program nije uradio ništa jer je nivo boja i svetlosti na slici već bio fenomenalno namešten. Što se videa tiče on ne pruža ni približne rezultate kao fotografija, medjutim, sigurni smo da je to i bio cilj proizvodjača jer je akcenat u potpunosti bačen na fotografiju. Rezolucija u kojoj možete za snimate video zapis je 320x240 i pri tom nažalost ne možete da koristite digitalni zum. Video material sadrži 15 frejmova u sekundi.
Da rezimiramo:
Svidele su nam se sledeće mogućnosti kamere:
• Vrlo male dimnzije
• Sjajan design
• Visoka funkcionalnost i jednostavnost manipulacije
• Brzina kamere
• Odličan kvalitet slike
• Manualni white balans
Model Finecam s3 nije nam se svideo zato što:
• Ima relativno mali kapacitet baterije
• Nema najsrećnije rešen kvalitet video zapisa
• Nema zvuka ni zuma u video zapisu
Mi smo zaista uživali testirajuci ovu Kyocerinu kameru, jer nas je iznenadjivala iz minuta u minut. Ukoliko ste ljubitelj digitalnih fotoaparata i ne mozete da se odlučite za neki od mnogobrojnih modela na trzištu preporučujemo vam upravo model Kyocera Finecam S3.