Upotreba genetički modifikovanih organizama (GMO) u poljoprivredi (drugi deo)
Teorijski, GMO zaista vrlo lepo i logično zvuči, bilo bi nerazumno napredak nauke ne iskoristiti za dobrobit čoveka. Međutim, istorija je prepuna primera da su se neke sjajne ideje i otkrića koja su mogla da budu iskorišćena za velike civilizacijske pomake, ili okrenula protiv svojih tvoraca, ili su zloupotrebljena za sebične interese, pa čak i kao oružje uništenja.
Последице хемијског начина борбе против биљних болести и штеточина
Велики проценат примењене количине пестицида не доспе до проузроковача болести и штеточина, већ остаје у земљишту или на биљкама и ствара велику штету у животној средини. Пестициди, нажалост чак после врло брижљиве примене и употребе, могу да се нађу и у ваздуху који удишемо, води коју пијемо, храни коју конзумирамо, као и на многим другим местима одакле долазе до нашег тела, при чему посебну опасност по здравље човековог организма представља уношење остатака пестицида преко хране.
Bez obzira na to da li je sađena u jesen ili proleće, "polana" prorodi u prvoj godini, a prinos pokriva troškove sadnica i radne snage.
Prvi cvetovi pojavljuju se kada izdanak dostigne najveću visinu, oko 150 centimetara. Cvetanje počinje od vrha biljke i traje sve do kasne jeseni. Zato ova malina uvek ima cvetova, zrelih i zelenih plodova. Pun rod postiže u drugoj godini.
Plodovi sazrevaju krajem jula ili početkom avgusta. Beru se svaki drugi ili treći dan. Istovremeno se klasiraju i pakuju u specijalne kutije. Boju, ukus i miris zadržavaju nekoliko dana.
Posle prvog mraza izdanci se suše i tada prestaje berba. Ostave se petnaestak dana da se sokovi "smire" i potom pokose, odnosno odstrane do zemlje. Ponovo se radi analiza zemljišta i dodaju samo one hranljive materije koje mu nedostaju. Nastavlja se i obrada.
Ovaj kratak priručnik je zamišljen kao svojevrsni vodič za potencijalne i postojeće preduzetnike u njihovom nastojanju da započnu, prošire ili dopune svoju delatnost pre svega uzgoj, ali i otkup i preradu lekovitog bilja. On nudi u sažetoj formi osnovne informacije (tehničko-tehnološke, tržišne, finansijske) za 11 biljaka čiji se plantažni uzgoj preporučuje, a koje su potrebne svakom preduzetniku u cilju sagledavanja opravdanosti pokretanja nove poslovne aktivnosti:
ОРГАНИЗАЦИЈА И ЕКОНОМИКА НЕГЕ ЗАСАДА ШЉИВЕ У ПРВЕ ТРИ ГОДИНЕ
Универзитет у Крагујевцу
Агрономски факултет Чачак
- ДИПЛОМСКИ РАД -
Чачак. 2006
САДPЖАЈ:
1. УВОД 2. НЕГА ЗАСАДА ШЉИВЕ
2.1. Одржавање земљишта у засадима шљиве
2.2. Ђубрење
2.3. Наводњавање
2.4. Резидба
2.5. Регулисање родности
2.6. Заштита од неповољних абиотичких чинилаца
2.7. Заштита од болести и штеточина
2.8. Нега у првој години
2.9. Нега у другој години
2.10. Нега у трећој години
2.11. Нега засада шљиве у роду
3. ФИНАНСИЈСКА АНАЛИЗА ТРОШКОВИ НЕГЕ И ОДРЖАВАЊА ЗАСАДА ШЉИВЕ