Kada je biljka ranjena, šalje signale upozorenja koji se šire do drugih delova biljke, aktivirajjući odbrambeni mehanizam. Sada su istraživači uhvatili ovu eksplozivnu aktivnost u nizu očaravajućih video snimaka koji pomažu u razumevanju inteligencije biljaka.
Da bi videli kako biljke interno komuniciraju, istraživači iz laboratorije Gilroj su genetski modifikovali biljke zelenim fluorescentnim proteinima koji izvorno dolaze iz meduza. Ovaj protein može da se veže za specifične supstance, tako da može da se vidi kako različite hemikalije u biljkama reaguju na stimulans.
Nakon napada, biljke oslobađaju glutaminsku kiselinu. Ovo aktivira nivo kalcijuma u ostalim delovima biljke, što pokreće odbrambene mehanizme kako bi se sprečila dalja oštećena. Neke biljke oslobađaju nestalna jedinjenja kako bi odbile napadače, ili kako bi privukle druge insekte koji love ove napadače biljaka. Biljka pamuka, kada je oštete larve moljaca, privlači ose koje se hrane moljcima.
Za ovu studiju, tim istraživača iz laboratorije Gilroj kombinovao je fluorescentne proteine sa drugim proteinima koji se vezuju za kalcijum. Rezultat je biljka mutant koja svetli kada se nivo kalcijuma poveća.
Kada su pogledali povređene biljke pod mikroskopom, mogli su da vide kako se signal proširio preko biljke. Slična istraživanja o komunikaciji biljaka su pokazala da su glutaminska kiselina i kalcijum sastavni delovi ovog procesa, ali laboratorija Gilroj je prva predstavila ovu aktivnost u tako živopisnim detaljima.
Međutim, nauka tek počinje da shvata kako biljke koriste ove biološke alate za komunikaciju, tako da studije poput ove mogu da pomognu u razumevanju biljne komunikacije.