Успостављена ласерска видео комуникација са Међународном свемирском станицом
Користећи нови ласерски инструмент за комуникације, НАСА је успела да прихвати видео високог квалитета са 260 миља удаљене Међународне свемирске станице, саопштено је из те организације.
Пренос "Здраво, свете!", као видео порука, била је прва 175-мегабитна комуникација која је остварена уз помоћ новог инструмента названог Оптички носач научно-ласерске комуникације (Optical Payload for Lasercomm Science OPALS) чиме је почело тестирање нове методе за комуникацију са свемирским летелицама са далеко већим пропусним опсегом од тренутно коришћених радио таласа.
Овим тестом почели смо истраживање у правцу побољшања комуникације са летелицама које се налазе изнад границе ниске Земљине орбите, рекао је директор Насиног центра за Међународну свемирску станицу Сем Скајмими (Sam Scimemi ) и истакао да је ово одскочна даска људима да дубље истраже свемирски простор.
Он је додао да Међународна свемирска станица служи као база за тестирање многих технологија које нам помажу у ширењу знања о томе како можемо да делујемо у свемиру и омогућује нам да још даље истражујемо у соларном систему".
Оптичка средства комуникације, попут ОПАЛС-а, користите фокусирану ласерску енергију да постигну брзину преноса података између 10 и 1.000 пута већу од садашњих свемирских комуникација, заснованим на радио деловима електромагнетног спектра.
С обзиром на то да свемирска станица кружи око Земље брзином од око 17.500 миља на сат, успостављање оптичке везе и пренос података из свемирске станице на Земљу захтева изузетно прецизно циљање. Прецизност која је при томе потребна, како објашњавају научници, једнака је прецизности потребној да се нациља длака на глави човека удаљеног 30 метара и да све време док он хода та нациљаност одржи.
Током првог теста земаљска станица ОПАЛС-а је постављена у лабораторији Телескопске ласерске комуникације опсерваторије у Вригтвуду у Калифорнији, а ласерски мост за пренос видеа успостављен је са снагом од 2,5 вати и таласном дужином 1.559 нанометара. Цео пренос трајао је 148 секунди, при чему је постигнута максимална брзина преноса од 50 мегабита у секунди. С том брзином, ОПАЛС-у је требало свега 3,5 секунди да пренесе једну копију поруке Здраво, свете!. За пренос исте поруке радио сигналима до сада је требало више од 10 минута.
"Просто је невероватно да су успели да виде тај малени , али величанствени сноп светлости који долази из свемирске станице", рекао је менаџер Насине лабораторије за млазни погон (ЈПЛ) Мет Абрахамсон који је изразио наду да ће се сличним експериментима током нарених доћи до нових сазнања о оптичким комуникационим способностима, корисним за мисије будућег истраживања дубоког свемира.
Канцеларија ОПАЛС пројекта налази се у Насиној лабораторији за млазни погон (ЈПЛ), где је и изграђен тај инструмент. ОПАЛС је до свемирске станице стигао 20. априла бродом Свемирки змај (SpaceX &aps; s Dragon ), када је најављено да ће премијера његовог рада бити у року од 90 дана.
Видео: Видео пренос и анимација преноса између ОПАЛА и земаљске станице