Edukacija trudnica o pravilnom vođenju trudnoće u 10 koraka
Decenijama stručnjaci upozoravaju da u Srbiji nema, čak ni proste reprodukcije. Stopa ukupnog fertiliteta u Srbiji pala je sa 1,6 (koliko je iznosila 2001. godine) na 1,3 u 2011.godini. Broj živorođene dece na 1.000 stanovnika je bio 9,3 u 2012.godini (dok je prosečno u EU 10,3), kada je u Srbiji rođeno 67.257 dece, odnosno za oko 35.000 ljudi je u Srbiji bilo manje 2012. nego 2011.godine, navodi prim.dr sc.med. Dragan Ilić, direktor Instituta za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut.
Ovo alarmantno stanje nataliteta u našoj zemlji, bilo je povod za jedinstveni projekat karavan Koraci za zdravu trudnoću, koji su osmislili Fondacija Dragica Nikolić i ginekolog profesor dr Mima Fazlagić, uz podršku Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCS, Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut i najveće evropske banke za čuvanje matičnih ćelija Cryo-Save.
Prema rečima gospođe Dragice Nikolić, predsednce UO Fondacije Dragica Nikolić najvažniji cilj Fondacije, koju je osnovala pre više od godinu dana, jeste borba za poboljšanje nataliteta.
Deseti korak
Fondacije Dragica Nikolić posetila je devet gradova Srbije, jer je za razvoj bebe u stomaku potrebno, upravo devet meseci.
Simboličan, deseti korak napraviće u Beogradu 25. maja u 11.55 časova, ispred Tržnog centra Ušće kada će biti održan javni čas vežbanja za sve trudnice.
Kada smo pokrenuli projekat za zdravu trudnoću, naša namera je bila da što više žena, širom Srbije informišemo o tome kako da na pravilan i zdrav način vode svoju trudnoću. Posetili smo devet gradova, jer je za razvoj bebe u stomaku potrebno, upravo devet meseci i sa velikim zadovoljstvom želim da saopštim da smo u tome i uspeli. Predavanja su bila posećena, svi prisutni imali su priliku da postave pitanja, potraže savet i da razbiju predrasude kaže gospođa Nikolić.
Ona je dodala da je misija Fondacije, koju vodi da obnovi i gradi porodilišta, jer uslovi u kojima nam se rađaju bebe, moraju da budu mnogo bolji.
- Ponosna sam na rekonstrukciju porodilišta u Kragujevcu i ovom prilikom želim da najavim da će 4. juna biti otvoreno rekonstruisano porodilište u Vranju. Pošto nas mnoge buduće mame pozivaju da dođemo u njihove gradove, kako bi postavile pitanja našim predavačima, obećavam da će ovaj jedinstven i važan projekat za Srbiju biti nastavljen. Osim toga, tokom sledećeg meseca krećemo u obnovu porodilišta u Novom Pazaru, a potom u Leskovcu, Zaječaru, Negotinu najavljuje gospođa Nikolić.
Tokom trajanja projekta, predavači su se u Petrovcu na Mlavi, Kragujevcu, Subotici, Šapcu, Užicu, Zrenjaninu, Kraljevu i Leskovcu družili sa više od 700 trudnica.
- Kada sam pročitala evropske i svetske programe za podizanje nataliteta, videla sam da svi kreću od podizanja svesti. Simboličan 10 korak napravićemo u Beogradu 25.maja u 11.55 časova, ispred Tržnog centra Ušće kada ćemo održati javni čas vežbanja za sve trudnice veli prof.dr Mima Fazlagić, direktorka projekta Koraci za zdravu budućnost.
Od skoro milion porođaja, koji su obavljeni u Klinici za ginekologiju i akušerstvo KCS, od njenog osnivanja do danas, pa preko 7.000 porođaja prosečno godišnje, u najvećem broju slučajeva radilo se od zdravim fiziološkim trudnoćama, navodi prof.dr Aleksandar Stefanović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCS.
Osim praćenja i zbrinjavanja ovakvih trudnoća, Klinika je referentni centar i za sve komplikovane, patološke i teške trudnoće. Takođe, neretko se u njoj leče i pacijentkinje iz zemalja u okruženju. U ovoj zdravstvenoj ustanovi novorođenoj deci pruža se najsavremeniju neonatalna nega, a najboji dokaz za to je i najveći procenat prevremeno rođene dece u celoj Srbiji, što je rezultirano upućivanja ovakvih slučajeva iz ustanova u regionu.