Obrada mlazom vode ili WJM (Water Jet Machining) postupak koristi vrlo visoku brzinu vode kao rezni alat. Ovaj postupak obrade ograničen je za rezanje nemetalnih materijala, kad se mlaz fluida sastoji samo iz vode. Ako se u mlaz vode dodaju fini abrazivi, tada se postupak može koristiti i za obradu metala, stakla, keramike i drugih tvrdih materijala.
U potrazi za smanjenjem troškova proizvodnje, inženjeri i proizvođači mašina za obradu stalno pronalaze nove i usavršavaju postojeće načine obrade. Prema nekim istraživanjima (Frost & Sullivan i the Market Intelligence Research Corporation) upotreba mašina za obradu vodenim mlazom (u daljem tekstu waterjet) doživljava najbrži rast na svetu. Za određene poslove koristi se više i češće od tehnologija kao što su glodanje, laser ili plazma. U toku rada waterjet ne proizvodi štetne gasove ili tečnosti, štetne materije ili isparenja. Materijal nije izložen visokim temperaturama ili mehaničkim udarima. To je potpuno prilagodljiv, produktivan hladni proces obrade (sečenja).
Waterjet je u mogućnosti da uradi posao koji druge tehnologije jednostavno ne mogu. Ističe se jedinstvenim mogućnostima u raznim poslovima: od sečenja detalja iz kamena, stakla ili metala do brzog bušenja rupa u čvrstom titanijumu.
Osnovna konstrukcija savremenih rendgenskih aparata
Složeni sistemi u medicini
- stručni rad -
SADRŽAJ
1. Priroda radioaktivnosti 1.1. Korpuskularno zračenje
1.2. Elektromagnetno zračenje
1.3. Interakcija x-zraka i materije
1.3.1. Koherentno rasejanje
1.3.2. Fotoelektrični efekat
1.3.3. Komptonovo rasejanje
1.3.4. Stvaranje elektronskog para
1.3.5. Fotodezintegracija
2. Konstrukcija savremenih rendgen aparata 2.1. Rendgenski aparati
2.2. Rendgenska cev
2.2.1. Hlađenje rendgenske cevi
2.2.2. Jačina struje u rendgenskoj cevi
2.2.3. Snaga rendgenske cevi
2.2.4. Omotači rendgenske cevi
2.3. Generator visokog napona
2.4. Komandni sto
2.5. Visokonaponski kablovi
2.6. Stativ
2.6.1. Stativ aparata za izvođenje radiografskih metoda
2.6.2. Stativ aparata za radioskopiju
2.7. Elektronski svetlosni pojačivač (ESP)
3. Digitalni detektori nova stranica radiologije
4. Faktori koji utiču na karakteristike snopa x-zraka 4.1. Napon struje u rendgenskoj cevi
4.2. Jačina struje u rendgenskoj cevi
4.3. Vreme ekspozicije
Hibridni ležaj sa samo jednom keramičkom kuglicom
Keramička kuglica svojom tvrdom površinom ravna stazu kotrljanja čime povećava tribološke osobine celog ležaja. Za ugradnju ovog ležaja umesto konvencijalnog nisu potrebni nikakvi dodatni uslovi.
Hibridni ležaj sa svim kuglicama (kotrljajnim elementima) od keramike
Ovaj ležaj je potpuno električno izolovan jer su spoljašnji i unutrašnji metalni prsten razdvojeni materijalom koji ne provodi elektricitet. Centrifugalna sila je manja jer keramika ima manju specifičnu težinu od metala, a kotrljajne staze se održavaju u perfektnom stanju i u uslovima teške kontaminacije. I ova vrsta ležaja može se ugraditi umesto bilo kog klasičnog ležaja bez dodatnih uslova.
Potpuno keramički ležaj
U odnosu na ležaj sa keramičkim kuglicama (kotrljajnim elementima) i metalnim prstenovima, ovaj ležaj ima dodatnu osobinu da je potpuno neosetljiv na koroziju. Može da radi u uslovima vrlo visokih temperatura, lošeg podmazivnja i teške kontaminacije. Primena kompletno keramičkog ležaja je moguća uz ispunjenje posebnih konstrukcionih zahteva.